استفاده از چوب در دکوراسیون داخلی ؛ لوازم دکوری چوبی ؛ دکوراسیون پویانو

اگر نزدیک در منزل گوشه کوچکی دارید، می توانید با وسایل زیبا و کاربردی نظیر صندلی با یک کوسن رنگی از آن کنج استفاده کنید تا مهمان نیز راحت روی آن بنشیند و کفش های خود را درآورد. از آنجا که ما ایرانی ها اصولا با کفش وارد منزل نمی شویم قرار دادن یک جاکفشی ساده و مینیمال در ورودی خانه بسیار کاربردی است و حتی می توان آن را زیر آیینه روی دیوار نصب کرد. همانطور که گفته شد رنگ روشن باعث می شود فضای خانه دلباز تر به نظر رسد.پس بهتر است در انتخاب رنگ پرده، روتختی، کاغذ دیواری و … وقتی صحبت از خرید مناسب وسایل می شود معمولا خانم ها فکر می کنند باید اولین جایی که به آن مراجعه می کنند مغازه یا فروشگاه مبلمان باشد، اما بهتر است برای نقطه شروع فروشگاه مبلمان را انتخاب نکنید، زیرا اگر مبلمان خاصی نظر شما را جلب کند برای سایر انتخاب ها با محدودیت مواجه می شوید. برای منازل کوچک که سقف کوتاهی هم دارند پرده های بلند مناسب است چرا که این مدل پرده پذیرایی باعث می شود سقف خانه بزرگتر بنظر برسد. نور در خانه های کوچک از موارد بسیار مهم است چرا که هرچه نور بیشتری در فضا وجود داشته باشه فضا بزرگتر و دلباز تر بنظر می رسد.

جزیره، محل صرف صبحانه نیز هست. محل سکونت ما باید خوشامدگو باشد. ما در این مطلب سعی داریم شما را با چیدمان داخلی آپارتمان های کوچک آشنا کنیم. سعی کنید مکان های مخفی موجود در خانه و اتاق ها را بشناسید و از آن ها به شکل مفیدتری استفاده نمایید. در خانه نعیما نرده های راه پله ار جنس چوب و با طراحی بدنه ساده دیده می شوند که البته با طراحی دندانه ای شکل و در کنار کف پله چوبی پله های نسبتا مدرنی را به وجود آورذه اند. باعث ایجاد فضایی پر هرج و مرج می شود از این رو بهتر است استفاده از طیف های مختلف رنگ چوب را محدود نمایید. یکی از ویژگیهای هنری سبک دکوراسیون خاورمیانه و به ویژه اسلامی که به راحتی قابل تشخیص است استفاده از الگوهای هندسی در این سبک است.

انتخاب نوع فرش یا گلیم، بافت و طرح آن امری ذوقی و زیباشناختی بوده، اما با توجه به رواج هنر قالی بافی در بیشتر مناطق ایران، مردم هر منطقه از فرش یا گلیم با بافت و طرح مخصوص همان خطه برای پوشش منازل خود بهره می برند. در طراحی اتاق خواب بچه ها نیز سبک مینیمالیستی به قوت خود باقیست . در قسمتی از اتاق نشیمن میز غذاخوری خاکستری به چشم می خورد و در قسمت دیگری از اتاق نشیمن نیز از پنل های چوبی برای پوشش کف استفاده شده و گیاهان زیبایی این قسمت از اتاق نشیمن را تزیین کرده اند و فضایی مناسب برای استراحت و گذراندن اوقات فراغت در این بخش ایجاد شده است.

غالبا افراد تصورشان بر این است که برای داشتن منزلی لوکس باید منزل شان از متراژ قابل توجهی برخوردار باشد، باید بگوییم که این یک تصور کاملا نادرست می باشد و شما قادرید حی در منزل کوچک خود فضایی دلباز و یک دکوراسیون بدون نقص را داشته باشید. گاهی استفاده از برخی عناصر و المان ها در یک خانه میتواند تأثیر خارج از تصور داشته باشد. با به کار گرفتن کتابخانه در طراحی دکوراسیون داخلی و منزل و قرار دادن کتاب های مختلف داخل طبقهها و شلف ها می توانید فضای فرهنگی و لاکچری در خانه خود ایجاد کنید و علاوه بر کتاب، میتوانید داخل این قفسه ها را با جام های افتخار و تابلوها و وسایل یادگاری پر کنید. از همین رو معمولا چیدمان این فضا کوچک برای کسانی که سر رشته ای از دکوراسیون داخلی ندارند کار دشواری است.

به طور مثال یک لوستر بزرگ و چشمگیر میتواند فضای اتاق کوچک شما را جذاب تر نشان دهد البته نه آنقدر بزرگ که عدم تناسب آن در فضای محیط در ذوق بیننده بزند. یکی از حقه های جذاب در چیدمان دکوراسیون داخلی این است که شما تصمیم بگیرید که چگونه می خواهید زندگی کنید؟ همچنین استفاده از شلف دیواری یکی دیگر از ایده های خلاقانه برای طراحی دکوراسیون داخلی خانه های کوچک است شما می توانید با نصب شلف دیواری روی دیوار قاب عکس ها و وسایل تزیینی زیادی را روی آن ها قرار دهید و دکوراسیون خانه تان را جذاب تر کنید. از دیگر فاکتورهای مهم در تعیین چیدمان دکوراسیون داخلی منازل پارتیشن بندی فضا در دکوراسیون می باشد که این ویژگی بیشتر مخصوص خانه هایی با متراژ بالاست که شما باید فضای مختلف را پر کنید و قسمتهای بزرگ را به قسمت های کوچک تر و کاربردی تقسیم کنید، که با استفاده از پارتیشن بندی این کار به راحتی انجام میشود. چرا که در زندگی شهری بیشترین زمان در محل کار و بیرون خانه صرف می شود و افراد زمان کمتری را در خانه سپری می کنند.

آنها میتوانند به صورت استراتژیک، از اتاق های نشیمن گرفته تا قسمتهای فرود پله ها، به ویژه در فضاهایی که خیلی محدود یا کوچک به نظر میرسند، قرار گیرند. استفاده از آینه در منازل لوکس از گذشته ها تا به امروز متداول بوده است اگرچه آینه به شکل کاربردی و با انواع طرحها و قابها در منزل استفاده می شود , ولی افرادی که به دنبال داشتن فضاهایی متفاوت هستند , طراحی داخلی خانه های لوکس از آینه به عنوان یک عنصر دکوراتیو در فضا سازیها استفاده می کنند . همان طور که گفته شد در ابتدای کار باید موارد مهم و تاثیرگذاری را بررسی کنید؛ شما باید مشخص کنید که آیا این اولین تجربه طراحی دکوراسیون خانه شما است و یا اگر اولین تجربه نیست چه می خواهید؟ اگر فکر می کنید که به خاطر سپردن طرحها در ذهنتان کار دشواری است، کاغذ و قلم بردارید و نقشه کف خانه خود را روی آن به صورت دو بعدی بکشید و خیلی راحت با تعیین جایگاه قرارگیری وسایل یک ترسیمی از فضای خانه خود داشته باشید.

اگرچه اندازه فضا کوچک است، طراح داخلی با رعایت نکات زیبایی شناسی و سبک مینیمال و طرح رنگی روشن از دیوارهای سفید و تنالیته چوب طبیعی احساسی متفاوت ایجاد کرده است. برای درها چوب ملچ را انتخاب کردیم که به نظرمان نقش و نگار و رنگ بسیار زیبایی داشت و برای صفحه روی کابینت هم چوب گردو را انتخاب کردیم که تیره تر بود. اگر بخواهیم دقیق تر کابینت های چوبی را بررسی کنیم می توانیم به دو دسته کلاسیک و مدرن اشاره داشته باشیم. گاهی در فضاهای کوچک استفاده از رنگ های خنثی یا سفید برای دیوارهای اصلی و افزودن جسورانه رنگ های متضاد به درها یا پنجره ها می تواند شکلی مدرن به فضا بخشیده و سبک کوراسیون را به کلی متحول کند. استفاده از آینه در خانه ها و فضاهای کوچک باعث می شود تا فضا بزرگتر به نظر آید و تلالو نور در آینه فضا را روشن تر نماید همچنین از آینه به عنوان عنصری انرژی بخش در فضا یاد می شود و در فنگ شویی نیز آینه را نمادی از آب می دانند که به فضا آرامش , گستردگی , تازگی و آرامش می بخشد. از مشکلات بسیار رایج هنگام طراحی دکوراسیون داخلی منزل کوچک میتوان به این اشاره کرد که غالبا افراد ساکن در منزل بر آنند تا هر نوع ایده ای را در فضای کوچک منزل خود پیاده کنند در صورتی که برای طراحی دکوراسیون داخلی این گونه منازل باید ایده ها محدود شوند چرا که متراژ مورد نظر پاسخگوی ایده های گوناگون نمیباشد.

انواع گلها مثل گل یاس، ذنبق سفید، نیلوفر، درخت پیچ و بسیاری چیزهای دیگر نیز مورد استفاده بوده است. در فضای اتاق خواب هیچ وسیله بلا استفاده ای به چشم نمی خورد و برای پوشاندن قسمتی از کف اتاق نیز از فرش ساده و زیبایی که با سایر رنگ ها در فضای اتاق خواب مطابقت دارد استفاده شده است. یکی از این فاکتورها که مهمترین آن نیز می باشد، نقش مبلمان در دکوراسیون داخلی است. آینه ها نقش بسیار پر رنگی را در طراحی خانه ها ایفا می کنند، اما باید از آن ها به درستی و در جای مناسب استفاده کرد. به طور مثال اگر به جای بخاری یا پکیج ها از شومینه به عنوان وسایل گرمایشی خانه استفاده کنید و کنار آن را با ترفندهای خاصی تزیین کنید، خانه شما فضایی گرم تر و صمیمی تری به خود می گیرد و حضور یک عنصر طبیعی در خانه فضا را زیباتر خواهد کرد. یکی از راه ها برای بزرگتر نشان دادن فضا این است که رنگ های تیره تر و یا پررنگ تر را در زیر محدوده دید چشم ناظر و و رنگ های روشن تر را در بالای نقطه ی دید ناظر استفاده نمایید.

یکی از ایده های خلاقانه ای که میتوان در خانه به کار برد و بدون داشتن کمترین هزینه فضای خانه را بزرگتر کرد استفاده از آینه است. ترکیب رنگ سفید و مشکی که در این آپارتمان به کار گفته شده فضایی مدرن و مینیمال ایجاد کرده است که با دخالت چوب زیبا و زیباتر شده است. با ورود به درب سمت چپ لابی ، وارد فضای آشپزخانه مدرن و لوکسی می شویم که به صورت خصوصی از فضای نشیمن ، طراحی شده است. در میان سبکهای مختلفی که برای طراحی خانه وجود دارد، امروزه خانه و ویلای مدرن مقبولیت و محبوبیت بسیاری یافته است به همین دلیل در این مطلب قصد داریم به نکات اصلی طراحی ویلای مدرن بپردازیم و شما را با قواعد مهم آن بیشتر آشنا کنیم.در طراحی ویلای مدرن باید دقت کنید که طرحها ساده، واضح و قابل تشخیص باشند. پهن کردن فرش سنتی ایرانی شما را به چیدمان مدرن ایرانی بسیار نزدیک میکند؛ همان طور که پیشتر اشاره شد نیز اضافه کردن یک گلدان به فضا هنر شما را صد برابر بیشتر جلوه میدهد.

الگوهای راه راه یکی از بهترین طرحهایی است که معمولا در دکوراسیون خانهها زیاد بکار برده میشوند. رنگ های مات می تواند فضا را کوچکتر از رنگ های شفاف و براق نشان دهد پس بهتر است از رنگ های مات به صورت رنگ های روشن و در زمینه استفاده شود. رنگ ها در دکوراسیون داخلی منزل کوچک /رنگ های مات در فضاهای کوچک ممنوع ! طبیعتا یکی از مهم ترین المان ها و عناصر در هر دکوراسیون منزلی، رنگ آن است. مثلا این کهآشپزخانه بهتر است در جایی نزدیک در ورودی تعبیه شود تا وقتی با کیسه های پر و سنگین از خرید باز می گردید مسیر طولانی را ا انتهای خانه طی نکنید. وسط سالن پذیرایی، یک میز عسلی سه طبقه چوبی قرار دارد که هر طبقه اش به یک سمت باز شده. به علاوه توجه داشته باشید که رنگ های روشن باعث بزرگ تر به نظر رسیدن فضای خانه های کوچک می شود بنابراین بهتر است شما برای طراحی دکوراسیون داخلی خانه کوچک سراغ رنگ های تیره نروید و از رنگ های روشن چون سفید و کرم و … برای اینکه طراحی دکوراسیون داخلی منزل به بهترین نحو ممکن انجام شود، باید فاکتورهای مختلفی مد نظر قرار گرفته شود تا در نهایت با کمترین مشکل و سریع ترین و کوتاه ترین زمان و با کمترین هزینه ها بهترین و مثبت ترین تغییرات در فضای دکوراسیون داخلی خانه ها انجام شود.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار