انواع شیر پروانه‌ای دانستنی‌ها مقالات فروشگاه پویاب | کسری ساران

شیر پروانه ای پنوماتیک یا اکچویتور پنوماتیکی، کوپل شده با عملگر پنوماتیک می باشد که باعث قطع و وصل جریان سیال با سرعت بالا می شود. همین امر آن را به یکی از سریع ترین شیرهای پروانه ای تبدیل کرده است. این نوع شیر دارای دسته ساده و متحرک می باشد که با چرخاندن دسته متحرک می توان جریان سیال را قطع و وصل کرد. آلیاژهای متفاوتی برای ساخت بدنه شیرهای پروانه ای استفاده می شود. بدنه شیرهای پروانه ای ساخته شده از چدن به دو نوع چدن داکتیل و چدن خاکستری تقسیم می شوند.

دیدگاه برای شیرآلات پروانه ای

از این شیرها در صنایع مهمی چون ایمنی، نفت و پتروشیمی، صنایع غذایی، دارویی، تامین و تصفیه آب، استفاده از سوخت و در کاربرد دوغاب‌ ها استفاده می‌شود. در این مدل شیرها همانند سایر شیرهای قبلی باز و بسته شدن شیر به وسیله یک اهرم فلکه‌ای انجام می‌شود. به طورکلی اولین چیزی که با نگاه به شیر پروانه ای می‌بینیم یک بدنه و یک صفحه دایره‌ای است که دقیقاً وسط بدنه تعبیه می‌شود. یک میله از وسط این صفحه عبور می‌کند و صفحه مدور حول این میله می‌چرخد.

  • بزرگترین عیب این نوع از شیرهای پروانه ای این است در زمان باز و بسته کردن شیر اصطکاکی بوجود می‌آید که سبب خرابی زودتر شیر می‌شود.
  • این دسته از شیرآلات صنعتی براساس نحوه حرکت دیسک و نحوه باز و بسته شدن آن به دسته هایی تقسیم می شوند که در ادامه به آن ها می شیر صنعتی پروانه ای پردازیم.
  • این صفحه حول میله‌ای در حدود °۹۰ می‌گردد و بوسیله اهرمی به قسمت حرکت دهنده شیر وصل می‌باشد.
  • شیرهای پروانه‌ ای با توجه کارایی خوبی که دارند  معمولا برای تنظیم، توقف و راه‌اندازی جریان سیال در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

طراحی عملگرها از مهمترین بخش‌ها در مشخصات شیر پروانه ای ویفری است. برای این منظور انواع شیر پروانه ای ویفری براساس نوع عملگر را به ‌قرار زیر دسته‌بندی می‌کنند. اما به فراخور سیال برای طراحی دیسک و سیت آنها از متریال‌های تخصصی استفاده خواهد شد. در عین ‌حال سبک‌ وزن هستند و تماماً مناسب استفاده در جابجایی سیالات عادی می‌باشند.

قیمت شیر پروانه ای یا butterfly valve

انواع شیر پروانه‌ای دانستنی‌ها مقالات فروشگاه پویاب | کسری ساران

سابقه استفاده از شیرهای پروانه‌ای به قرن 18 میلادی برمی‌گردد. نخستین‌بار جیمز وات بود که در نمونه ماشین بخار خود از یک شیر پروانه‌ ای استفاده کرد. با پیشرفت تکنولوژی و فرآیندهای ساخت و تولید، شیرهای پروانه‌ای در ابعاد کوچک‌تر نیز ساخته شدند. قیمت فروش شیر پروانه ای بنا به نوع مدل و جنس و سایز و فشار کاری و نوع اتوماتیک یا دستی ان متفاوت می باشد .

شیر پروانه ای کلاس ۳۰۰

شرکت آهن ملل تامین کننده آهن آلات پروژه های عمرانی شرکت های دولتی و خصوصی می باشد. این شرکت ارائه کننده انواع محصولات فولادی با بهترین قیمت در بازار آهن ایران است. ارسال سریع سفارشات به سراسر کشور در کوتاه ترین زمان از جمله خدمات برجسته آهن ملل می باشد. در طول این مقاله با کاربردها، مزایا و معایب این محصول آشنا شدیم. امیدواریم مطالعه این مقاله اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار داده باشد.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار