بازار گل تهران گشت و گذار به دنیایی متنوع و زیبا

رز سرخ نماد عشق و علاقهی جاویدان و رز صورتی نشانهی شفا، بیگناهی و عشق اول است. آن­ها نمایانگر بیگناهی و پاکی حضرت مریم هستند. گل فریزیا (Freesia) از خانواده بزرگ مارچوبگان و همخانواده گل مریم بوده و شباهت زیادی به آن دارد. گل راعی خواص درمانی زیادی دارد و در طب سنتی از آن استفادههای فراوانی میشود. این گل تنوع رنگی بالایی دارد و میتوان آن را با گلهای شاخهای بلند دیگر مانند لیلیوم، گلایول، مریم و … برگهای آنها طرحهای متنوع دارد و در حاشیهی برگها، گیاهچههای کوچکی رشد میکند. سفیدک زدن گل حسن یوسف از رایج ترین بیماری های گیاهان است که روی زیباترین گیاه زینتی آپارتمانی رشد میکند. از طرف دیگر عدم مراقبت درست از گیاهان باعث از بین رفتن محصول در اثر بیماری های مختلف می شود. رنگ نارنجی و زرد نیز هواداران کمتری دارند و انتخاب آنها کمیپر خطر است و ممکن است طرف مقابل علاقه­ای به آن نشان ندهد. البته تنوع رنگی گل جاوید خوب است میتوان آن را با دیگر اعضای خانواده میناست کرد. تنوع رنگی لیلیوم بسیار زیاد است و رنگهای ابلق آن زیبایی منحصر به فردی دارند.

این گلها بیشتر برای ساخت دسته گلهای بزرگ و تاج گل مورد استفاده قرار میگیرند. گل آفتاب گردان (Sunflower) معمولاً زمانی که به بزرگی یک کف دست میرسند، چیده میشوند و برای ساخت دسته گل مورد استفاده قرار میگیرند. مثلا اگر دختر و پسر نوجوان شما به دنبال مستقل شدن هستند و دوست دارند درآمد خود را داشته باشند، میتوانید از این طریق به آنها کمک کنید تا برای اولین بار پول به دست بیاورند. ژربرا (Gerbera) گلی از خانواده مینا و یکی انواع گلهای موجود در گلفروشی است که ساقهای علفی دارد و معمولاً از آن برای تهیه دست گل استفاده میشود و با توجه به تنوع رنگی بالای آن، میتوان ژربرا را با گلهای مختلفی ست کرد. این گل رنگهای بنفش، صورتی، نارنجی، قرمز و سفید زیبایی دارد و برای ساخت دسته گل و همینطور پرورش در باغچه و گلدان مناسب است. شکوفههای سرخابی این درخت مصارفی خوراکی دارد و معمولاً به صورت دم شده میل میشود. ساکوراهای زینتی از نظر زیبایی گل کیفیت بالایی دارند اما شکوفهها معمولاً تبدیل به گیلاس نمیشوند یا در صورت تبدیلشدن، کیفیت لازم را برای عرضه به بازار ندارند. این مجموعه با به کارگیری ابزارهای فوق پیشرفته گلخانه ای توانسته با کیفیت ترین فیکوس ها را تولید کند که در نهایت تبدیل به بزرگترین تولید کننده این گیاه در کشور شده است.

کشوری مانند ایران از تنوع اقلیمی بسیار برخوردار است، به طوری که مسئولین و کارشناسان بر این باور هستند استعدادهای بالقوه ای در زمینه تولید گل و گیاهان زینتی در کشور وجود دارد که در این راستا مراکز تولید گل و گلخانههای متعددی در مناطق مختلف و مستعد از جمله شهرستان محلات استان مرکزی احداث شده است که با وجود شرایط دشوار صادرات و موانع موجود، توانسته اند در مسیر درآمدزایی و ارزآوری حرکتی پویا داشته باشند. از جمله گلهای زیبای گلدانی است. چهره مانند رز و گلبرگهای پرپشت و شلخته از جمله نکات زیبایی شناختی برای این گل محسوب میشود. گل لیسیانتوس (Lisianthus) شباهت زیادی به میخک دارد و همخانواده آن محسوب میشود.

این گلخانه برای کشت و پرورش بسیاری از محصولات، ایده­آل و مناسب است. با شناخت توانمندیهای تولید در این عرصه، کشت وسیع و بهرهبرداری گسترده سطح زیر کشت گیاهان دارویی و تامین نیازهای بازار داخلی و خارجی ممکن میشود. این نیروبرگ هم با استفاده از این کرم های خاکی تولید می شود درنتیجه عاری از هر میکروب و آفتی است و می توان حتی آن را خورد. سعی کنید برخی از این نمونهها را پرورش دهید یا تولید خود را گسترش دهید تا بیشتر بفروشید! البته ناگفته نماند که پرورش آن در گلدان و یا در باغچه نیز طرفداران خاص خود را دارد. ناگفته نماند که این گل سمی است و خوردن آن میتواند باعث اسهال، استفراغ و در شرایط وخیم منجر به کما و مرگ شود. گل همیشه بهار (Calendula officinalis) نیز از خانواده گل آفتابگردان است. گل مارگریت شباهت زیادی به بابونه دارد ولی از آن بزرگتر بوده و دارای رنگهایی مانند صورتی و نارنجی نیز هست. هر نوع گل و گیاه نیاز به مراقبت های ویژه دارد پس آموزش های لازم را در این زمینه ببینید. گیاهان و گل های کریسمس نیز مثل سایر بخشها و نمادهای این ایام، دارای اهمیت زیادی هستند. گل صد تومانی چندین رنگ مختلف دارد مثل سفید، قرمز، زرد و بنفش.

آویشن یکی از گیاهان معطر دارویی است که دارای عطر بسیار فوق العاده قوی میباشد. نعناع کورسی یکی دیگر از انواع گیاهان پوششی جایگزین چمن است که بوی بسیار خوبی دارد. نام گیاهی نرگس (نارسیسوس) است. تزریق کود بی کیفیت و بدون برند و نام معتبر سبب می گردد گیاه مورد نظر نه تنها به سلامت و شادابی خود برنگردد بلکه صدمه نیز ببیند. خرید بذر گل تمیز و سالم که فاقد دانه های اضافی و علف های هرز باشد نشانگر کیفیت بالای بذر است. گل آهار (Zinnias) از خانواده بزرگ گل آفتابگردان است. سوسنها پر استفادهترین گل برای مراسم تشییع هستند چون نماد بیگناهی به شمار میروند و به نشانهی روح فرد درگذشته خریداری میشوند. گل چای زینتی یا چای ترش (Leptospermum) به رنگ سرخابی پر رنگ از خانواده بزرگ مورد است و معمولاً تا اندازه یک درختچه میماند. گل گندم یا گل اشرفی (Centaurea) یکی انواع گلهای موجود در گلفروشی و از گلهای وحشی است که در فصل بهار در کنار بابونه و شقایق حتماً آن را مشاهده میکنید. این گیاه همانند بابونه عضوی از خانواده گل آفتابگردان است.

برگ های این گیاه، سبز رنگ و شمشیری است و جزو گیاهان کم توقع و مقاوم در برابر خشکی به حساب می آید. بسیاری از متخصصان پیشنهاد میکنند قبل از اینکه آنها را آب دهید ، صبر کنید تا گیاه نشانه های خشکی مانند افتادگی برگ ها را نشان دهد.بگونیا برای حیوانات اهلی سمی است ، و غده ها مسموم ترین قسمت هستند. همچنین لازم نیست نگران نگهداری باشید، تنها چیزی که آنها نیاز دارند نور مستقیم خورشید و آبیاری دوره ای است. همچنین در خدمات کشاورزی، دامپروری و شیلات نیز 18 رشتهشناسایی شد که فعالیت های تولیدی نیز در صنعت 41 رشته را به خود اختصاص داد. در گذشته زمانی که این گل وارد ایران شد، قیمت آن صد تومان بود و نسبت به بقیه گلها گرانتر بود به همین دلیل نام گل صد تومنی برای آن ماندگار شد. گلهای قابل استفاده در دسته گل، انواع بسیار متفاوتی دارند که در کشورهای مختلف متفاوت می باشند.در مقالهی بهترین گل برای هر مناسبتی ، انواع گلها و نمادشان مشخص شد در این مقاله با تعدادی از گلهای زیبا برای استفاده در دسته گل آشنا میشویم . گل آلاله (Ranunculus) شباهت زیادی با روز دارد ولی ساقه علفی آن ماهیتش را مشخص میکند.

این گل زیبا بومی کشور چین است. دلیل نامگذاری این گیاه با این نام نیز این است که دارای برگهایی درست همانند قاشق است. حرکت صلیب بازتاب حرکت خورشید در سراسر آسمان است. البته این گل بیشتر برای پرورش در گلدان مناسب است ولی از آن برای ساخت دسته گل نیز استفاده میشود. همچنین دمای مورد نیاز پتوس باید بین 18 الی 24 درجه سانتی گراد باشد و رطوبت معمولی اتاق برای نگهداری از آن کافی است. در طول تابستان، جریانهای همرفتی که در اثر گرمای طبیعی ایجاد میشود، برای حفظ گردش در گلخانه کافی است. گل مارگریت (Marguerite یا Shasta daisy) نام خود را از کوههای شستا در آمریکا گرفته است. چیزی که آنها تا حدودی به آن شباهت دارند، حرف Ж است، همانطور که در نام اوکراینی آنها (жучок) است.

شاید بتوان گفت که هزاران گونه از آن برای محیط داخلی و خارجی، در سراسر جهان حضور دارد. این گل در یک شاخه دارای گلها و غنچههای زیادی است و رنگهای متنوعی دارد، از آن میتوان به صورت تنها و یا در کنار دیگر گلها، دسته گلهای زیبایی ساخت. زیرا هوای موجود در خلل و فرج خاک در اطراف ریشه است که محیط را برای رشد باکتری های موجود در خاک فراهم می سازد و در صورت عدم اکسیژن ، گیاه به سمت خفگی و مرگ پیش می رو. این گل برای ساخت دسته گل و چیدن در گلدان بسیار مناسب است. برای حفظ این تغییرات فقط از روش قلمه دمگل استفاده می شود.

حالت افتاده گلهای آن زیبایی خاصی به آن میدهد که در کنار دیگر گلهای شاخهای بلند دیگر مانند زبان در قفا، شب بو، میمون، گیاهان زینتی golheaven مریم و … گل دلفینیوم (Delphinium) در فارسی با نام زبان در قفا شناخته میشود و از انواع گلهای شاخهای محسوب میشود که در رنگهای بنفش، صورتی، آبی و سفید موجود است. به یک زبان خارجی تسلط دارید؟ گیاهان این لیست یک مجموعه از گیاهان پرطرفداری هستند که بخاطر سازگاری بالا، توانستهاند خوب در خانههای آپارتمانی خودشان را جا کنند. برآورد علمی نشاندهندهٔ توانِ یک میلیارد دلار، ظرفیت صادراتی گل و گیاه زینتی برای ایران است که فقط ۵ درصد آن محقق میشود، که از دلایل آن این است که تولید گل، علیرغم سوددهی، اشتغال زایی بالا و امکان صادرات بالا، یک مسئله استراتژیک تلقی نشدهاست. مشاهدهی گونههای خزان دار و تغییر رنگ برگها در پاییز و زمستان و جوانه زنی مجدد آنها در بهار بسیار مورد توجه علاقمندان است. برگ های گیاه به شکل سه تایی بوده و در دوران گلدهی، غنچه های گیاه به رنگ های سفید و آبی کم رنگ می باشد. بنابراین در مقابل کم آبی مقاوم است اما نیاز به رمای دائمی دارند.

این گل زیبا در گروه لالهها قرار میگیرد و ۱۰۹ نوع مختلف دارد. ۳- نوع دیگر بذرکار که سوراخ کوچکی در خاک ایجاد کند تا بذر در آن قرار گیرد. با وجودی که گیاه نسبتاً به مکانهای تاریک مقاوم است ولی از قرار دادن دائمی آن در چنین مکانهایی اجتناب کنید. وی با اشاره به اشتغال مستقیم بیش از ۲۰ هزار نفر در صنعت گل و گیاهان زینتی ایران اظهار داشت: ارزش صادرات سالانه کشور در این حوزه حدود ۴۰ میلیون دلار است در حالی که ظرفیت صادراتی بالقوه این صنعت بیش از ۷۰۰ میلیون دلار تخمین زده میشود. رزهای مختلف نماد چیزهای مختلفی هستند؛ رز زرد نماد دوستی، عشق به تکامل رسیده و شادمانی است در حالی که رز سفید نماد تقدس، پاکی، و صلح است. آزالیا نه تنها یکی از زیباترین گلهای آپارتمانی است بلکه گیاهی بسیار کمتوقع و سازگار است که خود را به خوبی با شرایط وقف میدهد.

رنگهای سفید، بنفش و زرد از رنگهای پرطرفدار این گل هستند و بیشتر از آنها برای ساخت دسته گل استفاده میشود ولی پرورش آنها در گلدان یا باغچه نیز ممکن است. این گل شامل خوشههای چندتایی از گلهای ریز پنج پر یا سه پر در رنگهای سفید، قرمز، صورتی، نارنجی، زرد، بنفش و آبی است. بهترین رنگها برای گل خواستگاری، سفید، صورتی، یاسی و بنفش هستند. گلایول در انواع مختلفی از رنگها من جمله سفید، صورتی، بنفش، زرد، نارنجی و سبز موجود است. یکی دیگر از اعضای خانواده بزرگ لیلی، آلسترومریا (Alstroemeria) است. گل صدتومانی یا پایونی (Peony) از خانواده همیشه بهار و یکی انواع گلهای موجود در گلفروشی است و نام آن به اولین باری که وارد ایران شده است باز میگردد. ظرافت و زیبایی این نوع گل گلدانی برای زیبایی و جلوه بخشیدن به محیط خانه مثال زدنی است. شباهت این گل به گل اطلسی زیاد است ولی میتوان آن را با برگهای تقریباً گردش متمایز کرد.

ارکیده گل مختص بانوان است و گلی است که به خانمها حس منحصر به فرد بودن میدهد و همیشه گلی لوکس به حساب میآید. یاسمین گل بسیار خوشبویی است و در سرتاسر جهان به خاطر بو و زیبایی خارقالعادهاش شناخته شده است. این گلها بوی خوبی نداشته ولی زیبایی نارنجی و زرد خیره کنندهای دارند. رنگ آبی خیره کنندهای گل بسیار به چشم میآید. به واسطه تنوع در رنگ و شکل زیبای خوشههایش از آن برای ساخت دسته گلهای مختلفی استفاده میشود. گل راعی (Hypericum) یا هوفاریقون از گلهای زیبایی است که هم از گل آن و هم از غنچه باز نشده آن استفاده میشود. گل کوکب هم برای ساخت دسته گل و هم برای پرورش در گلدان و باغچه مناسب است. پرورش این گل در باغچه و گلدان بیشتر از ساخت دسته گل با آن رواج دارد.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار