بتن چیست و چه کاربردی دارد؟ به همراه اجزا و انواع بتن ماشین سازی کلار

بتن چیست و چه کاربردی دارد؟ به همراه اجزا و انواع بتن ماشین سازی کلار

واکنش هیدارتاسیون هم در هوای آزاد و هم در زیر آب رخ می‌دهد. ترکیب سیمان با آب، ماده ای چسبنده به وجود می آورد که سنگدانه ها و ماسه را به یکدیگر می چسباند. برای آشنایی با ویژگی تیپ های مختلف سیمان پرتلند می توانید به نوشته کاربرد سیمان پرتلند در سایت مراجعه نمائید. از عوارض بروز این پدیده می توان به ایجاد منظره نامطلوب، کاهش مقاومت فشاری بتن، کاهش دوام و طول عمر بتن و غیره اشاره کرد. بتن یکی از مصالح ساختمانی پرکاربرد در دنیای ساخت و ساز است که نقش آن در تامین دوام و استحکام سازه انکارناپذیر می باشد.

افزودنی بتن چیست و چه کاربردی دارد؟

هرچه فشار هوای نازل بالاتر باشد عملیات تراکم بتن به مراتب بهتر انجام می شود. در پروژه های عظیم که به مقاومت زیادی نیاز است از بتن پیش تنیده استفاده می شود. این یک تکنیک خاص بوده که آرماتورها قبل از آن که به بارگذاری سرویس خود برسند کشیده می شوند. فعالیت‌های علمی او در زمینه تحلیل عددی سازه‌های مهندسی بوده و در حال حاضر آموزش‌های مهندسی عمران، معدن و ژئوتکنیک مجله فرادرس را می‌نویسد. عدم شکل‌پذیری؛ این ویژگی به عنوان یکی از معایب مهم در طراحی سازه‌های مقاوم در برابر زلزله محسوب می‌شود.

با استفاده از بتن با مقاومت بالا در فناوری آسفالت بتونی، کارگران می توانند به سرعت آسفالت کردن جاده های بتنی را تمام کنند. این نوع بتن سریع ساخت، می تواند در ۱۲ ساعت جاده ها را آسفالت و بازگشایی کند؛ درحالی که بتن معمولی، فقط ۵ تا ۱۴ روز نصب آن طول می کشد. مقاوم سازی با میلگرد، یکی دیگر از روش های نسبتاً جدید است که میله های فولادی را در مفاصل پیاده رو با شکاف های بریده شده در جاده قرار می دهد. پس ازآن، شکاف ها با مخلوط های بتنی سریع ساخت آسفالت می شوند. با مقاوم سازی میلگرد، می توان ضمن صاف کردن جاده ها، دوام و استحکام آن ها را نیز اضافه کرد. سیمان پرتلند، با مخلوط کردن مواد ساخته شده از کربنات کلسیم و مواد حاوی اکسید آهن و سپس پختن آن ها تا زمانی که باهم مخلوط شوند، ایجاد می شود.

مزایا و معایب ساختمان بتنی

قطعات مختلف یک سازه را می توان در یک کارخانه از قبل ساخت و آن را در زمان احتیاج به محل پروژه انتقال داد. سیمان اغلب به صورت پودری بوده و در هنگام اختلاط به آب و سنگدانه اضافه می شود. ماده حاصل از این اختلاط پس از گذشت زمان سخت شده و به صورت منسجم در می آید که به آن بتن می گویند.

نظر در “بتن چیست؟”

این مخلوط که سیمان پرتلند نامیده می شود، عامل اصلی سیمان سازی مورد استفاده در تولید بتن همچنان باقی مانده است. در میان افزودنی‌ های معدنی، خاکستر بادی بهترین پتانسیل را در خصوص کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ ای نشان داده است. بر اساس کارهای جارن، برآورد شده است که طی 20 سال آینده، خاکستر بادی با فاصله، قوی‌ ترین ابزار جهت توسعه پایدار صنعت بتن می‌ باشد. مقاومت فشاری بتن در مقایسه با فولاد کم است (نسبت آن حدود ۱ به ۱۰ است) در نتیجه مقاطع ستون در ساختمان های مرتفع بزرگ می شود. بتن الیافی نوعی کامپوزیت است که با استفاده از الیاف تقویت‌کننده در داخل بتن، باعث افزایش بسیار زیاد مقاومت کششی بتن می‌شود و دارای یکپارچگی و پیوستگی مناسبی می‌باشد.

انجام این آزمایش به واسطه ایجاد طرح مقاوم سازی بتن صورت می گیرد و با ارائه مقاومت نسبی به کارشناسان در این زمینه کمک می کند. از آن جایی که احتمال قرارگرفتن سازه های بتنی در برابر آب یا مواد شیمیایی زیاد می باشد، آب بندی آن از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. برای افزایش مقاومت در برابر کشش بتن، تقویت کننده های فولادی اضافه میشوند.

در مورد پی ها پیمانکار باید با تهیه پوشش های پلاستیکی مانع از جذب آب بتن تازه توسط زمین اطراف شالوده گردد. انتقال بتن باید به نحوی باشد که جدا افتادگی بین مصالح بتن از بین نرود و حالت خمیری آن باقی بماند. این نوع بتن با وزن خود متراکم شده و نیاز به ویبره و لرزش ندارد. در این محتوا به بررسی و مشخصات بتن خود تراکم پرداخته شده است. از این فرم می‌توانید برای ورود و یا ثبت نام در مجله فرادرس استفاده کنید.

جداول ذکر شده طبق این طبقه بندی‌ها، عیار بتن را بنا بر مقاومت فشاری مدنظر ارائه کرده‌اند. یعنی می توان بتن با وزن ویژه ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب نیز ساخت، که بر آب شناور بماند این بتن بیشتر برای نماسازی، دیوارهای جدا کننده، سقف کاذب و جاهایی که مقاومت مطرح نباشد به کار می رود. بتن آرمه یا «بتن مسلح» ، از ترکیب بتن‌های معمولی با فولاد ساخته می‌شود. در بتن‌های مسلح با قرار دادن میله، سیم، کابل یا مش فولادی درون بتن‌های معمولی (پیش از اتمام عمل آوری)، مقاومت کششی افزایش می‌یابد. ساخت این نوع بتن‌ها، نیازمند نظارت کافی برای اطمینان از پیوند حداکثری بین بتن و تقویت‌کننده‌های فولادی در حین فرآیند گیرش و سخت شدن است.

  • دانه‌های فولاد با گیرش پرتوهای اتمی، از نشت آنها به محیط زیست پیرامون جلوگیری می‌نماید.
  • روند مخلوط کردن شن و ماسه، سنگ آهک و آب برای مصالح ساختمانی، در سراسر جهان باستان برای هزاران سال مورد قالب بتن سپنتا استفاده می‌گرفت.
  • کاهنده های آب با دامنه بالا، آب مخلوط مورد نیاز را بین ۱۲ تا ۳۰ درصد کاهش می دهند اما بسیار گران هستند و بندرت در کارهای مسکونی استفاده می شود.
  • ضد خوردگی می‌تواند میزان هزینه‌های ناشی از تعمیر و نگهداری سازه‌های بتن مسلح را در یک بازه 30 تا 40 ساله به طور قابل توجهی کاهش دهد.
  • از جمله مزایای این بتن می توان به مواردی نظیر تراکم، سختی، مقاومت مکانیکی بالا، گرمای هیدراتاسیون، طول عمر و حجم ثابت اشاره نمود.

در پاسخ به این سوال که بتن چیست بهترین پاسخ این است که بتن یک ماده ترکیبی ساخته شده از سنگدانه‌های کوچک و بزرگ است که با یک چسب سیمانی به هم اتصال داده شده و با گذر زمان سفت می‌شود. ماده‌ی پایه در بیشتر بتن‌ها، آهک است؛ مانند بتن‌های ساخته شده با سیمان پرتلند یا سایر سیمان‌های هیدرولیک مانند سیمان‌های کلسیوم آلومینات. البته بتن آسفالتی، که معمولا برای سطح جاده مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز نوعی سیمان است که جنس سیمان آن از بیتومن می‌باشد.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار