دستگاه چیلر هواخنک 19 تن هیمورا مورد استفاده در ساختمان های اداری، تجاری و مسکونی-بتا تهویه

منظور از مدار بسته این است که آب درون لوله ها و کویل ها جریان پیدا کرده و راهی برای تبخیر آن وجود ندارد. قطعا خرید چیلر یکی از پرهزینه ترین خریدها در تامین تجهیزات ساختمان است. قیمت چیلر تراکمی هواخنک در ظرفیت مشابه معمولا بالاتر از قیمت چیلر آب خنک است، اما همانطور که ذکر شد، چیلرهای با کندانسور آبی نیاز به برج خنک کننده نیز دارند که باید این امر نیز مورد توجه واقع گردد. همچنین چیلرهای با کندانسور آبی نیاز به پمپ های اضافه جهت برج خنک کننده نیز هستند. امروزه فروش چیلر با قیمت های متفاوتی انجام می گیرد که باید به نکات مختلفی از جمله برند قطعات چیلر و نوع مونتاژ آن توجه شود.

آیس بانک هایی که محلولِ سرد آب و گلیکول مورد نیاز آنها توسط چیلرهای زیر صفری تولید می شود. از این چیلرها برای تغذیۀ ایرکولرهایی که در بعضی از سردخانه ها جایگزین اواپراتور شده اند نیز استفاده می شود. پلاستیک که متریالی با کاربردهای بسیار متنوع و گسترده می باشد، یکی از صنعت هایی است که استفادۀ فراوانی از چیلر در بسیاری از فرایندهای تولیدی خود دارد. در واقع، چیلر جزءِ جدایی ناپذیر کارخانه های تولید پلاستیک به حساب می آید.

چیلر تراکمی اسکرال 5 تن با کمپرسور دانفوس

همانطور که می دانید، کولر آبی اکثرا در پشت بام‌ها مشاهده می شود. این چیلرها مناسب مناطق شرجی نیز بوده و به خوبی می‌توان در اقلیم‌های بسیار مرطوب از این چیلرها استفاده کرد. برای مطالعه کامل راجع به این چیلرها مقاله چیلر سانتریفیوژ را مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر راجع به این کمپرسور حتما صفحه کمپرسور اسکرال را مطالعه فرمایید. شیرهای انبساط الکترونیکی گرانتر و البته دقیق‌تر نسبت شیرهای انبساط ترموستاتیکی می‌باشند.

چیلر ساران SARAN هوا خنک 16 تن مدولار

چیلرهای تراکمی را می‌توان در هر اقلیم و شرایطی نصب کرده و بکار گرفت. با توجه به تنوع در ساختمان چیلرها، برای انتخاب نوع مناسب، موارد مختلفی باید در نظر گرفته شود. در سیکل تراکمی، تولید سرمایش بر اساس تبخیر و تراکم و تقطیر و انبساط مبرد می‌باشد که در طی این چهار فرآیند گرما از سیال واسط گرفته شده و تولید سرمایش می‌شود. از سرمایش تولید شده در چیلر می‌توان جهت خنک‌کاری دستگاه‌ها و تجهیزات صنعتی و سرمایش‌های فرآیندی هم استفاده کرد.

که اواپراتورهای صفحه ای بدلیل حجم کمتر و راندمان بالاتر و حجم مبرد مورد نیاز کمتر بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند. چیلر تراکمی دومدار که دارای تعداد بیشتری کمپرسور است و در ظرفیت های بالاتر استفاده می شوند، این دستگاه دارای دو یا چند کمپرسور است که با نیاز سیستم و دستور سیستم کنترل وارد مدار می شوند. به ازای هر کمپرسور یک شیر انبساط و یک مدار اواپراتور مجزا برای این سیستم در نظر گرفته می شود. قسمت های اصلی مینی چیلر همانند یک چیلر بزرگ بوده اما ممکن است سیستم کنترل الکتریکی و یا کنترل ظرفیت آن کمی متفاوت تر و خلاصه تر از یک چیلر تراکمی بزرگ باشد . گاهی اوقات مینی چیلر به همراه یک مخزن ذخیره و انبساط آب و پمپ متناسب با ظرفیت و دبی ساخته میشود و همگی درون یک کاور و پوسته قرار گرفته و به صورت یکپارچه عرضه میشود . اگر نیاز به کاهش دمای آب داشته باشیم ولی دمای آب مورد نیاز بالاتر از دمای محیط باشد میتوانیم به جای استفاده از چیلر از روشهای دیگری مانند مبدلهای هوا خنک یا برج خنک کننده استفاده کنیم .

طرح دیگری که غالباً برای بهبود کیفیت سرویس دهی سیستم خنک کاری لحاظ می شود، افزایش تعداد کمپرسورها و تعداد مدارهای سیکل تبرید است. بطوری که دست کم یکی از کمپرسورها رزرو بوده و در صورت نیاز وارد مدار می شود. ضمن آنکه وجود کمپرسور رزرو می تواند طول عمر مفید دستگاه را نیز افزایش دهد که این موضوع در چیلرهای صنعتی همیشه اهمیت زیادی داشته است.

در حال حاضر انواع سیستم های تهویه مطبوع با کاربردهای مختلف در بازار موجود می باشند. چیلر جذبی شعله مستقیم مشابه چیلر دو مرحله ای می باشد با این تفاوت که از یک ژنراتور شعله مستقیم در آن استفاده شده است. در این چیلرها با حذف واسطه، شعله ای که توسط مشعل ایجاد می شود، به صورت مستقیم حرارت لازم برای ژنراتور را تأمین می کند.

  • در تصاویر زیر دستگاه چیلر هوا خنک و چیلر آب خنک را مشاهده می کنید.
  • لوله هایی که آب سرد را منتقل می کنند عایق کاری می شوند تا شرایط محیطی نتواند تاثیری روی دمای آب داشته باشد.
  • استفاده از شیرهای انبساط الکترونیکی بجای شیرهای انبساط مکانیکی و بکارگیری سیستم و الگوریتم های کنترلیِ دقیق، از دیگر عوامل مؤثر در دستیابی به کمترین تلرانس ممکن هستند.
  • وقتی دمای مبرد به شدت کاهش یافت، جریان آب خنک اواپراتور را خنک می کند و بعد از تبخیر، دوباره به کمپرسور بر می گردد و چرخه تکرار می شرکت بتا تهویه شود.
  • این چیلرها، جز نسل جدید چیلرهای جذبی بوده و دارای سیکل تبرید کاملتری نسبت به چیلرهای جذبی تک اثره‌ هستند.

چیلر تراکمی تک مدار دارای یک دستگاه کمپرسور و یک دستگاه شیر اطمینان و اواپراتور است و بصورت صفر و صد وارد مدار می شود. علاوه بر موارد عنوان شده ، تفاوت های دیگری مانند ابعاد و وزن دستگاه ، شکل ظاهری ، قیمت اولیه و … سومین تفاوت چیلر و مینی چیلر را میتوان در سیستم الکتریکی و کنترل ظرفیت آن دانست . معمولا در یک چیلر بزرگ مرکزی از کنترل کننده های بیشتری استفاده میشود و نوع کنترل کننده ها نیز کمی پیچیده تر و عمدتا گران تر است . اما در یک مینی چیلر میتوان از تعداد کمتری کنترل کننده و با ساختاری ساده تر استفاده کرد . مثلا استفاده از یک ترموستات چند مرحله ای یا یک استپ کنترلر الکترونیکی در یک مینی چیلر معنایی ندارد و میتوان با یک ترموستات ساده ، عمل کنترل دما را انجام داد .

چیلر(سردکن) یک نوع دستگاه است که با عمل گرفتن گرما و حرارت از یک مایع که معمولاً آب است، باعث کاهش دمای آن می‌شود. از این مایع برای سرد کردن هوا و یا دستگاه‌هایی نظیر فن کویل‌ها و هواساز‌ها استفاده می‌شود که به طور معمول به شکل سیکل و در درون یک مبدل از نوع حرارتی در جریان است. چیلر جذبی از مولد حرارتی و جذب کننده به جای کمپرسور استفاده می کند. در قسمت جذب کننده، بخار آب به وسیله لیتیوم برماید غلیظ جذب می شود و در قسمت مولد حرارتی آب به وسیله حرارت به بخار تبدیل می شود.

دستگاه چیلر هواخنک 19 تن هیمورا مورد استفاده در ساختمان های اداری، تجاری و مسکونی-بتا تهویه

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار