کلاهبرداری اینستاگرام دستگیر شد – خبرهای فوری مهم

این درحالی است که «عدنان» شماره تلفن مرا نیز در «فهرست سیاه» قرار داده و تماس هایم بی پاسخ می‌ماند!

تازه فهمیدم که در دام یک کلاهبردار حرفه‌ای افتاده ام و در این مدت هم او فقط قصد داشته است اعتماد و اطمینان مرا جلب کند. حالا هم اگر همسرم متوجه این ارتباط مجازی با یک جوان غریبه شود، نمی‌دانم چه پاسخی باید به او بدهم!

با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع و احتمال کلاهبرداری‌های گسترده در فضای مجازی، گروه کارآزموده‌ای از نیرو‌های تجسس با صدور دستوری ویژه از سوی سرهنگ محمد فیاضی (رئیس کلانتری شهرک ناجا) وارد عمل شدند و به تحقیق در این باره پرداختند.

 ماجرای «روباه حقه باز اینستاگرام» هنگامی در مشهد لو رفت که زن ۳۸ ساله‌ای سراسیمه خود را به کلانتری شهرک ناجا رساند و از سرقت طلاهایش توسط یک جوان پژوسوار خبر داد.

ادامه تحقیقات درباره شگرد کلاهبرداری‌های این جوان سابقه دار، بیانگر آن بود که وی از افراد دیگری نیز با همین شیوه کلاهبرداری کرده است که مشخصات سه نفر از مال باختگان در گوشی تلفن وی لو رفت.

بررسی‌های آنان نشان داد که متهم مذکور با راه اندازی یک صفحه جعلی اینستاگرامی، زنان متاهل را برای فروش، تعویض یا آبکاری طلاهایشان، فریب می‌دهد تا به خاطر حفظ آبرو از شکایت و پیگیری ماجرا صرف نظر کنند. به همین دلیل نیرو‌های تجسس پس از انجام یک سری فعالیت‌های اطلاعاتی و از طریق تلفن یکی از بانوان پلیس وارد صفحه اینستاگرامی «عدنان» شدند و با او ارتباط برقرار کردند.

صبح روز بعد همین زن جوان هراسان با نیرو‌های تجسس تماس گرفت و گفت: بعد از تلفن شما به موضوع مشکوک شدم و گردنبندم را به یک طلافروشی نشان دادم و تازه فهمیدم که «عدنان» یک گردنبند تقلبی به من داده است. با بررسی‌های پلیس در این باره مشخص شد که روباه حقه باز اینستاگرام بعد از تحویل گرفتن گردنبند طلا، مشابه بدلی همان گردنبند را تهیه کرده و به مال باخته داده است. تحقیقات بیشتر درباره کلاهبرداری‌های احتمالی دیگر این متهم خوش تیپ در حالی توسط افسران دایره تجسس کلانتری شهرک ناجای مشهد ادامه دارد که وی طلا‌های مذکور را به فروش رسانده است و اکنون تلاش می‌کند تا با پرداخت وجه طلا‌ها از شاکیان خود رضایت بگیرد.

ارتباط ما در فضای مجازی ادامه داشت تا این که «عدنان» مدعی شد طلا‌های بدون فاکتور را هم خریداری می‌کند. من هم بدون اطلاع شوهرم با او در کنار مرکز خریدی قرار گذاشتم که ادعا می‌کرد یکی از طلافروشی‌های بزرگ آن مجتمع (پاساژ) متعلق به اوست.

در همین حال یک مقام آگاه از زنانی که با این شیوه طلا‌های خود را از دست داده اند، خواست به کلانتری شهرک ناجا مراجعه کنند و یقین بدانند که هویت آنان در پرونده محرمانه باقی می‌ماند و حتی نزدیک‌ترین افراد خانواده هم در جریان ماجرا قرار نمی‌گیرند.


منبع: https://khabar-fouri.com/social/219859/

این زن با اظهار نگرانی از این که اگر شوهرش در جریان ماجرا قرار گیرد، حادثه تلخی رخ می‌دهد هراسان و وحشت زده ادامه داد: مدتی قبل در شبکه اجتماعی اینستاگرام با جوانی خوش تیپ آشنا شدم که خودش را «عدنان» معرفی می‌کرد و مدعی بود که اصالت عرب دارد و به شغل طلافروشی مشغول است. این جوان چرب زبان که مانند یک روباه حقه باز بود ابتدا اعتماد مرا به خود جلب کرد به گونه‌ای که دیگر یقین داشتم او در بولوار امامت مشهد طلافروشی دارد.

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرمهم، روباه حقه باز اینستاگرام که با راه اندازی صفحه جعلی با نام «عدنان»، طلا‌های زنان متاهل را به شیوه‌ای خاص از چنگ آن‌ها خارج می‌کرد و سپس شماره تلفن‌های آنان را در «فهرست سیاه» قرار می‌داد، با تلاش نیرو‌های تجسس کلانتری شهرک ناجای مشهد دستگیر شد.

او یک زن جوان متاهل در نیشابور را نیز فریب داده و حدود ۱۸ گرم طلا از وی واز یک زن مشهدی هم یک حلقه طلا به سرقت برده بود از سوی دیگر جست وجوی افسران تجسس در شماره تلفن‌های فهرست سیاه (بلاک لیست) متهم ماجرای عجیبی را فاش کرد. آن‌ها با یکی از طعمه‌های متهم معروف به «روباه اینستاگرام» تماس گرفتند و او را در جریان دستگیری «عدنان» قرار دادند، اما آن زن با اطمینان خاطر گفت: من فقط یک گردنبند طلا برای آبکاری به او دادم که آن را هم به من بازگردانده است! و …

طولی نکشید که وی برای دیدار با یک زن متاهل (پلیس) حاضر شد و برای خرید طلا با او قرار گذاشت. این بار نیرو‌های عملیاتی تجسس به سرپرستی سروان سیفی (رئیس تجسس کلانتری شهرک ناجا) محل قرار صوری را به محاصره درآوردند و با پوشش‌های مبدل در اطراف خیابان مستقر شدند.

با آن که متهم مذکور با دستور قاطع قاضی ابراهیمی (قاضی شعبه ۶۰۹ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد) روانه زندان شده است، اما هنوز بررسی‌های پلیس برای شناسایی دیگر مال باختگانی ادامه دارد که طعمه فریبکاری‌های وی در فضا‌های مجازی شده اند یا به خاطر ترس از سرزنش‌های اطرافیان یا حفظ آبرو به پلیس مراجعه نکرده اند که احتمال می‌رود برخی از آنان هم در شهر‌های دیگر کشور سکونت داشته باشند.

وقتی سرقرار رسیدم او داخل یک دستگاه پژو ۴۰۵ به رنگ تیره (احتمالا نوک مدادی) نشسته بود و چنین وانمود می‌کرد که طلافروشی را تعطیل کرده و قصد داشت به منزلش برود! او با همان چرب زبانی فریبکارانه اش چندین سکه و حدود ۱۵ گرم طلا را از من گرفت و سپس به بهانه وزن کردن طلا‌ها وارد بازار طلافروشان شد، ولی من هرچه منتظر ایستادم او بازنگشت. هراسان و نگران به چند طلافروشی سر زدم و مشخصات او را با پیج اینستاگرامی اش نشان دادم، اما هیچ کس او را نمی‌شناخت.

دقایقی بعد «عدنان» با همان خودروی پژو ۴۰۵ وارد حلقه محاصره پلیس شد و قبل از آن که از خودرو پیاده شود، دستبند‌های قانون بر دستانش خودنمایی کرد. بنابر گزارش روزنامه خراسان، با انتقال متهم به دایره تجسس کلانتری، بازجویی‌های تخصصی با راهنمایی‌های سرهنگ فیاضی آغاز و مشخص شد که نام واقعی «روباه اینستاگرام» «م- ر» است که خود را با نام جعلی «عدنان» معرفی می‌کند و زنان متاهل دیگری را در «فهرست سیاه» قرار داده است.